تبلیغات
شهر آبگرم قزوین، شهر چشمه های درمانگر - یکی ازهولناکترین،دردناکترین و خونینترین مقاطع تاریخ آذربایجان
 
شهر آبگرم قزوین، شهر چشمه های درمانگر
برای اینکه آبگرم به جایگاه واقعی خود برسد، باید همه باهم تلاش کنیم
آبگرم ایسّی سو


کمتر کسی پیدا میشود که اسم شهر توریستی و شهر چشمه های درمانگر یعنی آبگرم را نشنیده و حداقل یکبار به این شهر نیامده باشد. با این حال هدف آبگرم ایسّی سو سعی در معرفی بیشتر شهر آبگرم و ارائه مطالب عمومی میباشد(جهت مشاهده مطالب مورد علاقه خودتان به قسمت موضوعات مراجعه فرمایید)مطالب خودتان را با استفاده از قسمت نظرات یا قسمت ارتباط با مدیر سایت، ارسال نمایید تا با نام خودتان منتشر شود

مدیر سایت : الله پرست

مواجهه اهالی بیدفاع خوجالی آذربایجان با دسته جات خونریز ارمنی، یکی از تلخترین وقایع تاریخ آذربایجان است

 روز ۲۶ فوریه، برابر با ۲۴ مین سالگرد قتل عام مخوف و ضد انسانی اهالی بیدفاع خوجالی، واقع در منطقه قره باغ علیای آذربایجان از سوی ارامنه تندرو و سربازان ارمنستان است.

زخمهای خونین قتل عام خوجالی به حدی عمیق است که به رغم گذشت ۲۴ سال از آن واقع سبعانه، هیچ زخمی التیام نیافته و هیچ دردی درمان نشده است.

بی تردید فاجعه فتل عام مردم خوجالی یکی از دردناکترین وقایع جنگ و تجاوز سه ساله ارمنستان علیه ملت و دولت آذربایجان ویکی از فجایع بزرگ تاریخ بشریت است.

در ماه اکتبر سال ۱۹۹۲ نیروهای ارمنی، شهر خوجالی را به محاصره خود دراوردند.

متجاوزین ارمنی ضمن اینکه ...

از یکسو برای هفته ها اقدام به قطع آب، برق، تلفن و گاز شهر کردند از سوی دیگر نیز مبادرت به توپ باران شهر خوجالی نمودند.

اما در شامگاه ۲۵ فوریه، یعنی همان شبی که به بامداد روز ۲۶ همان ماه منتهی می شد دسته های تبهکار ارمنی و سربازان حکومت ایروان وارد عمل شدند.

اشغالگران نخست شهر خوجالی را به شدت به زیر اتش گرفتند. 

در بامداد این روز دسته‌های مسلح ارمنی با کمک نیروهای نظامی و تجهیزات زرهی هنگ ۳۶۶ موتوری که در دوره شوروی در شهر خانکندی (استپاناکرت) مستقر شده بود، شهر خوجالی آذربایجان را اشغال نموده و ساکنین بی‌دفاع شهر را مجازات نمودند.

در پی حملات سنگین نیروهای ارمنی که با پشتیبانی صورت می گرفت تمامی ۱۵۰ مدافع شعر که صرفا اسلحه سبک در دست داستند به شهادت رسیدند.

با قطعی شدن سقوط خوجالی و با توجه به خاطراه عمیقا هولناک مسلمانان قفقاز از کشتارهای وحشیانه صورت گرفته توسط ارامنه در خلال دو قرن اخیر در آذربایجان هر دو سوی ارس و همچنین در سرزمین اناتولی، اهالی خوجالی کوشیدند تا ضمن استفاده از تاریکی شب، به سوی آذربایجان فرار کنند.

اما مردم بی دفاع آذربایجان که گروه گروه در سرمای شدید زمستان و پای پیاده همراه با کودکان، زنان، کهنسالان، مجروحین و بیماران در حال حرکت به سوی مناطق امن استان اغدام در غرب آذربایجان بودند با حملات سربازان ارمنستان و شبه نظامیان ارمنی مقیم قره باغ روبرو شدند.

مواجهه اهالی بیدفاع خوجالی آذربایجان با دسته جات خونریز ارمنی، یکی از تلخترین وقایع تاریخ آذربایجان است.

شاهدان عینی می گویند که بسیاری از پناهجویان آذربایجانی بدون کوچکترین ترحم و ضمن بکارگرفته شدن رفتارهای حیوانی و بدوی، قطعه قطه شدند.

پناه جویان خوجالی تنها به دلیل اینکه، ترک، آذربایجانی و مسلمان بودند کشتار شدند.

در ان شب سیاه، از جمعیت ۲۳۰۰ نفری خوجالی ۶۱۳ نفر به شهادت رسیدند.

در میان شهدا ۱۰۶ زن و ۸۳ کودک نیز وجود داشت.

۲۵ کودک هر دو نفر والدین خود را از دست داده‌اند.

۱۳۰ کودک یکی از والدین خود را از دست داده‌اند.

۴۸۷نفر زخمی شدند که از این تعداد ۷۶ نفر کودک هستند.

هزار و ۲۷۵ نفر به اسارت گرفته شده‌ و ۱۵۰ مفقودالاثر شده‌اند.

شاهدان عینی می گویند ارامنه سرهای شهروندان آذربایحان را بریدند، چشمانشان را از حدقه خارج کردند، پوستشان را زنده زنده کندند و اجساد کودکان را بر سرنیزه زدند.

۲۳ سال پیش، خوجالی که بخشی از خاک آذربایجان کهن است، با خاک یکسان شد. در نتیجه گور پشته‌های باستانی، سنگ قبرهای تاریخی، آثار تاریخی متعلق به عصر آهن و برنز، یک شهر، یک شهرستان، ۸ روستا، ۲۴۹۵ منزل مسكونی، ۳۱ بنای صنعتی، ۱۵ بنای کشاورزی، ۲۰ مدرسه، ۱۴ مرکز بهداشتی، ۵۶ مرکز فرهنگی، ۵ بنای مخابراتی و غیره ویران گردید. لذا با بهای معادل تاریخ ۱/۴/۱۹۹۲، به بناهای دولتی و شخصی رقمی معادل ۵ میلیارد روبل خسارت وارد شد.

مجلس ملی آذربایجان (پارلمان) روز ۲۶ فوریه هر سال را "روز نسل‌کشی خوجالی" اعلام نموده است. همه سال در ساعت ۱۷ روز ۲۶ فوریه، ملت آذربایجان یاد و خاطره قربانیان نسل‌کشی خوجالی را گرامی می‌دارند. ساکنین خوجالی که از خانه و کاشانه خود آواره شده و در ۴۸ استان آذربایجان پخش شده‌اند، با امید حل عادلانه مناقشه قره‌باغ کوهستانی، دفع تجاوز ارمنستان برعلیه آذربایجان و تامین تمامیت ارضی کشور زندگی می‌کنند.

این فاجعه از سوی برخی سازمان‌های بین‌المللی و مجالس کشورها به عنوان نسل‌کشی برسمیت شناخته شده است. در نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی که در سال ۲۰۰۷ در اسلام‌آباد برگزار گردید، فاجعه خوجالی از جایگاه سیاسی برخوردار شد.

در هفتمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی که در شهر پالم‌بانگ اندونزی برگزار گردید، در بند افزوده شده به قطعنامه‌ای كه همه ساله به شكل سنتی با عنوان "تجاوز جمهوری ارمنستان به جمهوری آذربایجان" صادر می‌گردد، مجالس کشورهای عضو اتحادیه مجالس سازمان همکاری‌های اسلامی از سال ۲۰۱۲ (بیستمین سالگرد فاجعه خوجالی) به رسمیت شناختن قتل‌عام ساکنین بی‌دفاع آذربایجان توسط نیروهای مسلح ارمنستان در روز ۲۶ فوریه ۱۹۹۲ که دارای ماهیت نسل‌کشی است، فراخوانده شده و مجازات عاملین کشتار خوجالی مطالبه شده است.

 در چهلمین نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی که در روزهای نهم تا یازدهم دسامبر ۲۰۱۳ در شهر کوناکری پایتخت کشور گینه برگزار گردید، سندی در رابطه با برسمیت شناخته شدن کشتار خوجالی به عنوان نسل‌کشی به تصویب رسید.

علاوه بر این، مجالس کشورهای پاکستان (فوریه ۲۰۱۲)، مکزیک (فوریه ۲۰۱۲)، چک (فوریه ۲۰۱۳)، کلمبیا (آوریل ۲۰۱۲)، بوسنی و هرزگوین (فوریه ۲۰۱۳)، پرو (ژوئن ۲۰۱۳) و هندوراس (ژانویه ۲۰۱۴) فاجعه خوجالی را به عنوان نسل‌کشی و جنایت برعلیه آذربایجان برسمیت شناخته‌اند. همچنین در نهادهای قانونگذاری ایالات ماساچوست، نیوجرسی، جورجیا، ویرجینیای غربی، پنسیلوانیا، میسی‌سیپی، مین، تگزاس، آرکانزاس، اوکلاهاما، نیومکزیکو، تنسی، کنتیکت و فلوریدای ایالات متحده آمریکا قطعنامه‌هایی در رابطه با فاجعه خوجالی صادر شده است.

موضوع : اخبار کشورهای ترک زبان، بین الملل، اسلامی، 
برچسب ها : آذربایجان+ کشتار خوجالی،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
متن مربوط به تصویر متن مربوط به تصویر